Kraków, ul. Winnicka 40 tel.: (12) 261 15 96, 503 438 083 | Biały Kościół, ul. Królowej Jadwigi 11 tel.: (12) 420 16 98
rejestracja@rst.info.pl | rstrehabilitacja@tlen.pl
6.06

2016

Wady postawy u dzieci – rehabilitacja

terapia manualna krakówDo grupy wad postawy należą takie schorzenia jak np. skolioza, nadmierna kifoza piersiowa, koślawość kolan, płaskostopie czy nadmierna lordoza lędźwiowa. Przyczyny mogą być np. wrodzone (jak w przypadku płaskostopia) lub spowodowane szkodliwymi nawykami (niewłaściwe siedzenie w ławce lub przed komputerem, noszenie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu) i brakiem ruchu. Przyjmowanie niewłaściwej postawy może mieć konsekwencje poważniejsze niż sądzimy: bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, ucisk na narządy wewnętrzne (a w konsekwencji ich niedokrwienie), obniżenie nastroju i spadek energii. Dlatego w ramach profilaktyki zwracajmy uwagę na to, czy dziecko siedzi w prawidłowy sposób, kontrolujmy jego postawę i zapiszmy na basen czy lekcje tańca.

A co w sytuacji, gdy wady już występują i na profilaktykę jest już za późno? Najważniejsze jest. By udać się z dzieckiem na rehabilitację tak szybko, jak to tylko możliwe – im dłużej będziemy zwlekać tym większe prawdopodobieństwo utrwalenia czy nawet pogłębienia się wady. Przez takie zaniedbania pozbycie się wady staje się trudniejsze i wymaca większego nakładu pracy i czasu.

Działania naprawcze można prowadzić za pomocą regularnych sesji z fizjoterapeutą, który za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń będzie dążył do wykształcenia prawidłowych nawyków ruchowych.

Przy wadach kręgosłupa często wykorzystuje się piłki rehabilitacyjne i dyski sensoryczne, by kształtować prawidłowe napięcie mięśniowe po „słabszej” stronie ciała. Bardzo polecaną opcją jest zapisanie dziecka na gimnastykę korekcyjną do poradni rehabilitacyjnej, gdzie pod okiem terapeuty będzie mogło powoli kształtować prawidłową postawę.

W Centrum rehabilitacji RST Kraków prowadzimy rehabilitację wad postawy za pomocą metod m.in. terapii manualnej i PNF. Na pierwszym spotkaniu określamy potrzeby pacjenta i przygotowujemy plan rehabilitacji. Dbamy o to, by był idealnie dopasowany do konkretnego przypadku i uwzględniał wszystkie możliwości i ograniczenia. Oprócz instruowania dziecka i uczenia go prawidłowych postaw skupiamy się też na przekazywaniu niezbędnej wiedzy rodzicom i opiekunom, by mogli koordynować ćwiczenia w domu i byli wyczuleni na nieprawidłowe wzorce ruchowe. Częstą praktyką jest zadawanie „zadań domowych”, czyli zestawów do wykonania po powrocie do domu – to znacznie ułatwia i przyśpiesza rehabilitację.

Zobacz również:
Podziel się tym :