Kraków, ul. Winnicka 40 tel.: (12) 261 15 96, 503 438 083 | Biały Kościół, ul. Królowej Jadwigi 11 tel.: (12) 420 16 98
rejestracja@rst.info.pl | rstrehabilitacja@tlen.pl
6.06

2016

Wady postawy u dzieci – rehabilitacja

Wady postawy u dzieci - RST KrakówNajczęściej występujące wady postawy u dzieci to schorzenia takie jak np.: skolioza, nadmierna kifoza piersiowa, koślawość kolan, płaskostopie czy nadmierna lordoza lędźwiowa. Przyczyny mogą być np. wrodzone (jak w przypadku płaskostopia) lub spowodowane szkodliwymi nawykami (niewłaściwe siedzenie w ławce lub przed komputerem, noszenie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu) i brakiem ruchu. Przyjmowanie niewłaściwej postawy może mieć konsekwencje poważniejsze niż sądzimy. Należy tutaj wymienić: bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, ucisk na narządy wewnętrzne (a w konsekwencji ich niedokrwienie), obniżenie nastroju i spadek energii. Dlatego w ramach profilaktyki zwracajmy uwagę na to, czy dziecko siedzi w prawidłowy sposób, kontrolujmy jego postawę i zapiszmy na basen czy lekcje tańca.

A co w sytuacji, gdy wady już występują i na profilaktykę jest już za późno? Najważniejsze jest aby udać się z dzieckiem na rehabilitację tak szybko, jak to tylko możliwe. Im dłużej będziemy zwlekać tym większe prawdopodobieństwo utrwalenia czy nawet pogłębienia się wady postawy u dzieci. Przez takie zaniedbania pozbycie się wady staje się trudniejsze i wymaca większego nakładu pracy i czasu.

Działania naprawcze można prowadzić za pomocą regularnych sesji z fizjoterapeutą, który za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń będzie dążył do wykształcenia prawidłowych nawyków ruchowych.

Wady postawy u dzieci – rehabilitacja

Przy wadach kręgosłupa często wykorzystuje się piłki rehabilitacyjne i dyski sensoryczne, by kształtować prawidłowe napięcie mięśniowe po „słabszej” stronie ciała. Bardzo polecaną opcją jest zapisanie dziecka na gimnastykę korekcyjną do poradni rehabilitacyjnej. Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej, pod okiem terapeuty będzie mogło powoli kształtować prawidłową postawę.

W Centrum rehabilitacji Kraków prowadzimy rehabilitację wad postawy za pomocą metod m.in. terapii manualnej i PNF. Na pierwszym spotkaniu określamy potrzeby pacjenta i przygotowujemy plan rehabilitacji. Dbamy o to, by był idealnie dopasowany do konkretnego przypadku i uwzględniał wszystkie możliwości i ograniczenia. Oprócz instruowania dziecka i uczenia go prawidłowych postaw skupiamy się też na przekazywaniu niezbędnej wiedzy rodzicom i opiekunom. Jest to bardzo ważne ponieważ będą mogli koordynować ćwiczenia w domu i będą wyczuleni na nieprawidłowe wzorce ruchowe. Częstą praktyką jest zadawanie „zadań domowych”, czyli zestawów do wykonania po powrocie do domu – to znacznie ułatwia i przyśpiesza rehabilitację.

Podziel się tym :