Rehabilitacja po mastektomii

Rehabilitacja po mastektomii - RST KrakówOdpowiednio wczesne wykrycie raka piersi dale pacjentkom sporo szans na całkowite wyleczenie. Jedną z form leczenia jest mastektomia, czyli operacyjne wycięcie piersi lub jej części. Bywa, że podczas zabiegu usuwa się również węzły chłonne i mięśnie piersiowe (bądź ich części). Po mastektomii pacjentki wymagają szczególnego wsparcia, aby powrócić do sprawności nie tylko pod względem fizycznym ale też psychicznym. Regularne uczestnictwo w sesjach terapeutycznych i rehabilitacyjnych sprawi, że powrót do formy będzie następować szybciej.

Rehabilitacja po mastektomii ma na celu przede wszystkim zwiększenie zakresu ruchów stawu kończyny górnej, zwiększenie siły mięśniowej i przeciwdziałanie obrzękom limfatycznym. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja pomoże zwalczyć dolegliwości bólowe i pozwoli poprawić komfort życia pacjentki (głównie dzięki oddziaływaniu na jej psychikę).

Jak wygląda rehabilitacja po mastektomii?

Już przed zabiegiem lekarz powinien poinformować o rehabilitacji po mastektomii. Pierwszym jej etapem jest nauka prawidłowego leżenia i układania kończyny górnej (po stronie operowanej) i właściwe wykorzystywanie klina przeciwobrzękowego (trójkątnej, dużej poduszki). Ćwiczenia powinny być prowadzone nie tylko pod okiem rehabilitanta – w domu również nie można o nich zapominać, powtórzenia należy wykonywać co 2-3 godziny. Każde powtórzenie należy zakończyć, gdy powoli zaczyna pojawiać się ból. Bardzo ważne jest też by po każdym powtórzeniu zrobić kilkusekundową przerwę i potrząsać kończyną górną.

Właściwa rehabilitacja powinna rozpocząć się już 3 dni po zabiegu. Początkowo powinna polegać na prostych ćwiczeniach jak np.:

  • zaciskanie dłoni w pięść,
  • ściskanie w dłoni piłeczki rehabilitacyjnej,
  • zginanie i prostowanie ręki w łokciu.

Każde z ćwiczeń powinno być powtórzone kilkanaście razy (przerwy między powtórzeniami należy przeznaczać na potrząsanie kończyną).

Kolejne dni poświęca się na wykonywanie ćwiczeń typu:

  • krążenia ramion,
  • powolnego podnoszenia do góry kończyn zgiętych w łokciach,
  • powolnego unoszenia przed siebie wyprostowanych rąk.

Przy rekonwalescencji równie ważne jak rehabilitacja jest odpowiednie postępowanie na co dzień. Rzeczy pozornie błahe, jak np. zakładanie zegarka czy bransolety na kończynę po stronie operowanej czy zakładanie uciskających biustonoszy może zniweczyć pozytywne efekty terapii. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed zabiegiem nawiązać kontakt z poradnią rehabilitacyjną i uzyskać te informacje tak wcześnie jak to tylko możliwe. Poradnia rehabilitacyjna Kraków służy pomocą i wsparciem wszystkim pacjentkom po (i przed) mastektomią.